Names in italics indicate ineligible swimmers

Championship Gala Part One: 13th November 2017

Name Time Record
Event 1 Girls Golden Jubilee Trophy 200 metres Individual Medley open 2:44.35 M.Bower
1st Charlotte Leigh 2:48.40
2nd Nicole Baxter 3:02.58
3rd Mia Dodman 3:08.00
4th Danielle Baxter 3:19.25
Event 2 Boys Corteen Cup 200 metres Individual Medley open 2:41.47 M.Hartley
1st Jamie Higginbottom 4:11.59
Event 3 Girls Learners Length 25 metres Any Stroke
1st Matilda Critchley 28.63
2nd Maisie Dawson 35.06
3rd Imogen Jackson 38.34
Event 4 Boys Learners Length 25 metres Any Stroke
1st Joshua Robinson 30.50
2nd Eesa Ahmed 32.26
3rd Niall Metcalfe 32.27
4th Aryan Butt 37.25
Event 5 Girls Rita Guy Rosebowl 50 metres Butterfly 9-13 35.06 E.Cott
1st Charlotte Leigh 35.63
2nd Mia Dodman 38.00
3rd Saskia Daly 39.31
4th Caitlin Harper 43.89
5th Amelia Redfearn 48.41
6th Amelia West 48.79
7th Isabelle Taylor 64.35
Event 6 Boys Millennium Trophy 50 metres Butterfly 9-13 31.10 S.Bainbridge
1st Henry Manning 38.09
2nd Jack Nevison 39.44
3rd Kian Noon 44.25
4th Ruairi Sweeney 49.02
5th Thomas Holgate 50.06
6th Ben Middleton 56.54
7th Thomas Hoy 57.16
8th Jamie Higginbottom 57.78
9th Thomas Helm 59.05
10th Adam Burridge 59.46
11th Isaac Critchley 60.88
Event 7 Girls Woodthorpe White Trophy 25 metres Breaststroke 10&u 20.84 A.Dibb
1st Eleanor Holgate 25.91
2nd Isabelle Taylor 26.53
3rd Olivia Taylor 26.69
4th Darcie Brown 29.32
5th Dominica Taylor 32.21
6th Kaiya Cotterill 32.31
7th Evie Dawson 33.41
8th Amelia Redfearn 33.70
9th Mia Dowling 34.95
10th Amarah Khan 39.13
11th India Reddy 41.06
Event 8 Boys Woodthorpe White Trophy 25 metres Breaststroke 10&u 20.59 J.Taylforth
1st Jack Middleton 25.02
2nd Max Harper 27.78
3rd Thomas Hoy 27.96
4th Isaac Critchley 28.66
5th Lewis Wilkinson 31.81
6th Oliver Jackson 34.53
7th Muhammed Khan 34.88
8th Joshua Robinson 36.07
9th Daniel Warner 42.01
10th Niall Metcalfe 45.94
11th Eesa Ahmed 54.39
12th Aryan Butt 60.66
Event 9 Girls Laura R Foulkes Memorial Trophy 100 metres Frontcrawl 14+ 1:04.22 L.Foulkes
1st Nicole Baxter 1:09.41
2nd Eleanor Fuggle 1:09.51
3rd Rachel Leigh 1:13.53
4th Danielle Baxter 1:19.44
5th Molly Stevens 1:22.26
6th Emily Massey 2:06.22
Event 10 Boys Tony Catterall Trophy 100 metres Frontcrawl 14+ 54.19 W.Harrison
1st Lewis Fenwick 1:14.00
Event 11 Girls Dot Hartley Trophy 100 metres Individual Medley 10&u 1:27.00 A.Dibb
1st Eleanor Holgate 1:53.75
2nd Olivia Taylor 1:58.81
3rd Amelia Redfearn 2:00.93
4th Isabelle Taylor 2:03.40
5th Evie Dawson 2:15.10
6th Darcie Brown 2:17.82
7th Kaiya Cotterill 2:31.02
8th India Reddy 3:09.25
Event 12 Boys Harry Dewhurst Trophy 100 metres Individual Medley 10&u 1:29.47 B.Havers-Strong
1st Jack Middleton 1:55.51
2nd Max Harper 1:58.34
3rd Muhammed Khan 2:42.44
4th Niall Metcalfe 2:50.44
5th Joshua Robinson 2:55.09
6th Daniel Warner 3:04.52
Event 13 Girls SC Taylor Shield 100 metres Breaststroke 11+ 1:26.44 R.Leigh
1st Charlotte Leigh 1:27.13
2nd Rachel Leigh 1:27.91
3rd Danielle Baxter 1:43.28
4th Saskia Daly 1:43.98
5th Nicole Baxter 1:44.01
6th Caitlin Harper 1:53.40
7th Isabel Redfearn 1:54.87
8th Amelia West 2:00.40
9th Charlotte Perryman 2:26.91
Event 14 Boys Golden Jubilee Trophy 100 metres Breaststroke 11+ 1:12.44 P.Walker
1st Daniel Fuggle 1:47.29
2nd Kian Noon 1:50.44
3rd Ben Middleton 1:50.82
4th Lewis Fenwick 1:51.84
5th Thomas Holgate 1:52.40
6th Ruairi Sweeney 1:58.00
7th Henry Manning 2:05.01
8th Adam Burridge 2:12.00
9th Jamie Higginbottom 2:14.69
10th Thomas Helm 2:15.06
Jack Nevison 1.50.46 D.Q. flyer
Event 15 Girls Dowling Shield 25 metres Backstroke 8&u 21.78 A.Dibb
1st Dominica Taylor 26.35
2nd Maisie Dawson 31.97
3rd India Reddy 37.02
4th Imogen Jackson 37.25
5th Amarah Khan 37.56
Event 16 Boys Dowling Shield 25 metres Backstroke 8&u 22.25 J.Taylforth
1st Kyran Denton 27.31
2nd Daniel Warner 31.66
3rd Joshua Robinson 32.41
4th Niall Metcalfe 33.21
5th Eesa Ahmed 39.03
6th Aryan Butt 43.56
Event 17 Girls Centenary Trophy 50 metres Backstroke 9-13 34.79 E.Cott
1st Charlotte Leigh 39.03
2nd Mia Dodman 40.84
3rd Saskia Daly 43.37
4th Maria Massey 44.88
5th Caitlin Harper 45.93
6th Emily Fenwick 46.71
7th Isabel Redfearn 48.84
8th Amelia West 49.62
9th Charlotte Perryman 49.81
10th Olivia Taylor 50.66
11th Molly Farr 50.94
12th Eleanor Holgate 52.87
13th Amelia Redfearn 55.32
14th Evie Dawson 58.13
15th Kaiya Cotterill 58.34
16th Mia Dowling 59.26
17th Isabelle Taylor 59.45
Event 18 Boys Dalorash Trophy 50 metres Backstroke 9-13 33.16 W.Harrison
1st Daniel Fuggle 40.52
2nd Jack Nevison 43.01
3rd Henry Manning 45.75
4th Ruairi Sweeney 45.91
5th Kian Noon 47.19
6th Ben Middleton 49.03
7th Thomas Holgate 53.37
8th Jamie Higginbottom 56.71
9th Thomas Hoy 57.72
10th Isaac Critchley 58.00
11th Thomas Helm 58.54
12th Adam Burridge 62.72
13th Muhammed Khan 73.74
Event 19 Girls Emily Cott Trophy 50 metres Backstroke 14+ 33.80 J.Dowling
1st Eleanor Fuggle 39.02
2nd Molly Stevens 40.08
3rd Rachel Leigh 40.78
4th Nicole Baxter 41.00
5th Danielle Baxter 43.16
6th Emily Massey 79.57
Event 20 Boys Claines Trophy 50 metres Backstroke 14+ 29.56 P.Walker
1st Lewis Fenwick 48.88
Event 21 Girls Dyson Colunia Trophy 25 metres Frontcrawl 10&u 15.58 K.Dart
1st Isabelle Taylor 19.43
2nd Eleanor Holgate 20.34
3rd Amelia Redfearn 20.41
4th Olivia Taylor 21.53
5th Darcie Brown 22.66
6th Evie Dawson 23.03
7th Kaiya Cotterill 23.56
8th Dominica Taylor 24.30
9th Mia Dowling 24.62
10th India Reddy 34.05
11th Amarah Khan 34.13
Event 22 Boys Stanley Hendley Trophy 25 metres Frontcrawl 10&u 15.53 L.Dart
1st Jack Middleton 18.40
2nd Max Harper 19.85
3rd Thomas Hoy 20.75
4th Oliver Jackson 21.46
5th Lewis Wilkinson 23.26
6th Kyran Denton 23.27
7th Muhammed Khan 27.18
8th Isaac Critchley 27.43
9th Eesa Ahmed 34.75
10th Aryan Butt 39.38
Event 23 Girls Junior Championship 100 metres Frontcrawl 15&u 1:05.29 L.Foulkes
1st Eleanor Fuggle 1:10.70
2nd Mia Dodman 1:11.06
3rd Sakia Daly 1:11.24
4th Charlotte Leigh 1:12.25
5th Danielle Baxter 1:22.49
6th Caitlin Harper 1:25.62
7th= Amelia West 1:36.49
7th= Charlotte Perryman 1:36.49
9th Isabelle Taylor 1:50.57
Event 24 Boys Junior Championship 100 metres Frontcrawl 15&u 59.16 W.Harrison
1st Ruairi Sweeney 1,16.66
2nd Lewis Fenwick 1:16.88
3rd Jack Nevison 1:26.10
4th Henry Manning 1:34.25
5th Thomas Helm 1:42.96
6th Adam Burridge 1:49.43
7th Jamie Higginbottom 1:50.18

Championship Gala Part Two: 16th November 2017

Name Time Record
Event 1 Girls Grahams Trophy 50 metres Butterfly 14+ 30.80 J.Dowling
1st Nicole Baxter 35.38
2nd Eleanor Fuggle 36.28
3rd Molly Stevens 37.03
4th Danielle Baxter 39.00
Event 2 Boys Davidson Trophy 50 metres Butterfly 14+ 26.60 W.Harrison
1st Lewis Fenwick 38.03
Event 3 Girls Croxall Shield 25 metres Breaststroke 8&u 25.94 C.Whittaker
1st Dominica Taylor 28.50
2nd Ruby Starkie 36.52
3rd Lottie Hesketh 41.47
4th Amarah Khan 48.19
5th Lily Hutchinson 52.44
6th Imogen Jackson 52.45
Event 4 Boys Croxall Shield 25 metres Breaststroke 8&u 23.69 K.Noon
1st Ryan Burnett 31.88
2nd Joshua Robinson 33.04
3rd Ethan Meggison 33.29
4th Kyran Denton 33.87
5th Niall Metcalfe 37.56
6th Daniel Warner 39.50
7th Eesa Ahmed 46.70
8th Max Brown 54.69
Event 5 Girls Davidson Trophy 50 metres Breaststroke 9-13 38.46 M.Charldwood
1st Charlotte Leigh 39.13
2nd Saskia Daly 47.59
3rd Emily Fenwick 49.41
4th Mia Dodman 50.83
5th Caitlin Harper 50.91
6th Amelia West 52.69
7th Sapphire Allko 56.03
8th Isabelle Taylor 57.84
9th Olivia Taylor 57.87
10th Eleanor Holgate 58.19
11th Darcie Brown 64.27
12th Eve Hutchinson 64.84
13th Caelyn Bell 68.45
14th Evie Connolly 69.45
15th Molly Connolly 73.13
16th Mia Dowling 73.39
17th Amelia Redfearn 76.91
18th Evie Dawson 77.72
19th Kaiya Cotterill 78.75
20th Inaya Rashid 88.28
21st Olivia Collins 91.12
Event 6 Boys Stanworth Shield 50 metres Breaststroke 9-13 36.97 S.Bainbridge
1st Daniel Fuggle 46.71
2nd Kian Noon 47.06
3rd Jack Nevison 48.75
4th Ben Middleton 50.09
5th Henry Manning 50.97
6th Thomas Holgate 51.53
7th Adam Burridge 58.37
8th Thomas Helm 58.50
9th George Henderson 58.57
10th Jamie Higginbottom 58.81
11th George Collins 61.16
12th= Max Harper 61.80
12th= Thomas Hoy 61.80
14th Hugh Entwistle 72.98
15th Muhammed Khan 74.97
Event 7 Girls Presidents Cup 50 metres Frontcrawl 14+ 29.88 L.Foulkes
1st Eleanor Fuggle 32.06
2nd Nicole Baxter 32.34
3rd Rachel Leigh 33.97
4th Daniel Baxter 34.41
5th Molly Stevens 35.12
Event 8 Boys Presidents Cup 50 metres Frontcrawl 14+ 24.56 W.Harrison
1st Lewis Fenwick 37.28
Event 9 Girls Provincial Trophy 25 metres Butterfly 10&u 17.28 J.Lahey
1st Amelia Redfearn 21.11
2nd Olivia Taylor 23.03
3rd Eleanor Holgate 24.51
4th Isabelle Taylor 25.85
5th Mia Dowling 26.44
6th Evie Dawson 27.94
7th Darcie Brown 28.32
8th Kaiya Cotterill 31.40
9th Caelyn Bell 32.46
10th Olivia Collins 36.72
11th Inaya Rashid 37.56
12th Eve Hutchinson 40.13
13th Amarah Khan 56.76
Event 10 Boys Provincial Trophy 25 metres Butterfly 10&u 17.25 B.Havers-Strong
1st Max Harper 21.93
2nd Jack Middleton 22.58
3rd Thomas Hoy 28.47
4th Oliver Jackson 28.75
5th Lewis Wilkinson 31.02
6th Ethan Meggison 31.03
7th Hugh Entwistle 31.67
8th George Collins 31.69
9th Niall Metcalfe 32.53
10th Joshua Robinson 37.25
11th Daniel Warner 41.94
Event 11 Girls Silver Jubilee Goblet 100 metres Individual Medley 15&u 1:14.94 M.Bower
1st Charlotte Leigh 1:18.00
2nd Eleanor Fuggle 1:21.47
3rd Mia Dodman 1:25.21
4th Saskia Daly 1:28.90
5th Danielle Baxter 1:29.32
6th CaitlinHarper 1:35.97
7th Emily Fenwick 1:38.03
Event 12 Boys Medley Trophy 100 metres Individual Medley 15&u 1:07.19 W.Harrison
1st Daniel Fuggle 1:30.14
2nd Henry Manning 1:31.67
3rd Jack Nevison 1:31.72
4th Kian Noon 1:36.97
5th Ben Middleton 1:46.75
6th Thomas Helm 1:59.07
7th Adam Burridge 1:59.25
8th Jamie Higginbottom 2:01.53
9th Muhammed Khan 2:48.13
10th Daniel Warner 2:56.37
Lewis Fenwick 1.28.63 D.Q. turned onto front on backstroke
Thomas Holgate 1.45.27 D. Q. tumbled back to breast
Event 13 'Spot-On' Competition 50 metres Any stroke
Name Submitted Actual Time Difference
Winners Announced at Presentation Saturday, 16th December
Event 14 Girls JD Training Int. Shield 100 metres Backstroke 11+ 1:13.32 M.Bower
1st Charotte Leigh 1:22.28
2nd Rachel Leigh 1:24.40
3rd Mia Dodman 1:27.33
4th Nicole Baxte 1:29.61
5th Danielle Baxter 1:34.60
6th Caitlin Harper 1:38.62
7th Amelia West 1:43.28
8th Sapphire Allko 1:53.25
Event 15 Boys Hendley Memorial Shield 100 metres Backstroke 11+ 1:02.28 P.Walker
1st Daniel Fuggle 1:29.09
2nd Jack Nevison 1:34.16
3rd Ben Middleton 1:46.69
4th Thomas Holgate 1:51.44
5th Henry Manning 1:52.01
6th Jamie Higginbottom 2:20.75
Event 16 Girls Wilkinson Shield 25 metres Frontcrawl 8&u 19.00 A.Hampshire
1st Dominica Taylor 22.32
2nd Ruby Starkie 25.62
3rd Lottie Hesketh 28.84
4th Lily Hutchinson 31.00
5th Imogen Jackson 35.75
6th Amarah Khan 36.28
7th Maisie Dawson 37.09
Event 17 Boys Wilkinson Shield 25 metres Frontcrawl 8&u 17.56 K.Noon
1st Ethan Meggison 22.83
2nd Ryan Burnett 24.83
3rd Kyran Denton 25.49
4th Niall Metcalfe 26.66
5th Declan Higginbottom 31.33
6th Joshua Robinson 31.90
7th Eesa Ahmed 32.97
8th Lewis Crompton 38.69
9th Luke Chew 41.44
Event 18 Girls Seed Ford Trophy 50 metres Frontcrawl 9-13 30.66 E.Cott
1st Saskia Daly 32.17
2nd Charlotte Leigh 32.53
3rd Mia Dodman 33.62
4th Caitlin Harper 36.65
5th Emily Fenwick 36.66
6th Amelia West 40.17
7th Eleanor Holgate 44.56
8th Sapphire Allko 45.75
9th Amelia Redfearn 48.66
10th Isabelle Taylor 49.03
11th Olivia Taylor 51.81
12th Darcie Brown 51.84
13th Evie Dawson 52.94
14th Olivia Collins 55.12
15th Mia Dowling 55.80
16th Eve Hutchinson 56.69
17th Kaiya Cotterill 61.28
18th Caelyn Bell 64.45
19th Inaya Rashid 65.78
Event 19 Boys Seed Ford Trophy 50 metres Frontcrawl 9-13 27.90 S.Bainbridge
1st Kian Noon 34.59
2nd Rhys Hunt 34.83
3rd Jack Nevison 39.03
4th Ben Middleton 39.78
5th Jack Middleton 40.70
6th Henry Manning 41.71
7th Thomas Holgate 42.00
8th Thomas Helm 43.98
9th Adam Burridge 45.41
10th Max Harper 46.69
11th Jamie Higginbottom 46.79
12th George Henderson 47.91
13th George Collins 50.28
14th Thomas Hoy 51.58
15th Hugh Entwistle 59.16
16th Muhammed Khan 67.75
Event 20 Girls Jessie Mathews Trophy 50 metres Breaststroke 14+ 37.72 J.Dowling
1st Rachel Leigh 41.35
2nd Eleanor Fuggle 45.70
3rd Nicole Baxter 46.25
4th Danielle Baxter 46.38
5th Molly Stevens 50.06
Event 21 Boys '30 Second' Cup 50 metres Breaststroke 14+ 33.06 C.Wood
Lewis Fenwick 50.00 D.Q. too many strokes under water
Event 22 Girls Bramhill Cup 25 metres Backstroke 10&u 18.34 A.Dibb
1st Olivia Taylor 22.46
2nd Ameia Redfearn 23.47
3rd Eleanor Holgate 24.63
4th Evie Dawson 24.77
5th Isabelle Taylor 25.00
6th Darcie Brown 25.43
7th Dominica Taylor 26.86
8th Caelyn Bell 27.82
9th Kaiya Cotterill 27.84
10th Mia Dowling 28.00
11th Eve Hutchinson 28.15
12th Ruby Starkie 29.34
13th Olivia Collins 30.88
14th Inaya Rashid 32.87
Event 23 Boys Bramhill Cup 25 metres Backstroke 10&u 19.13 B.Havers-Strong
1st Max Harper 23.70
2nd Jack Middleton 24.54
3rd George Collins 25.82
4th Thomas Hoy 26.90
5th Oliver Jackson 28.41
6th George Henderson 28.59
7th Ryan Burnett 28.84
8th Hugh Entwistle 29.28
9th Kyran Denton 29.82
10th Ethan Meggison 30.37
11th Lewis Blackburn 32.91
12th Niall Metcalfe 34.79
13th Eesa Ahmed 35.57
14th Joshua Robinson 39.67
Event 24 Girls Senior Championship 200 metres Freestyle Open 2:20.03 L.Foulkes
1st Mia Dodman 2:34.31
2nd Charlotte Leigh 2:34.97
3rd Eleanor Fuggle 2:36.40
4th Rachel Leigh 2:36.44
5th Saskia Daly 2:36.67
6th Nicole Baxter 2:46.20
7th Danielle Bater 2:55.40
Event 25 Boys Senior Championship 200 metres Freestyle Open 2:01.32 J.Finch
1st Lewis Fenwick 2:57.64
2nd Kian Noon 3:02.78
3rd Jack Nevison 3:03.09
4th Thomas Helm 3:45.12
5th Jamie Higginbottom 4:11.34